Traverten

Traverten; yeraltı ve yerüstü kaynak sularında bulunan kalsiyum karbonatın, kaplıca sularının yeryüzüne çıktığı yerde ya da limra mağaralarında çökelmesi sonucu oluşan kimyasal tortul kayaçlardır. Traverten üzerindeki delikler bu suların yeryüzüne çıktığı esnada içinde bulunan karbon dioksitin buharlaşması sonucu oluşmaktadır.

Traverten aynı zamanda mermerle birlikte kullanılan bir yapı malzemesidir. Türkiye'nin Denizli, Bucak-Burdur, Mut-Mersin, Sivas gibi birçok bölgesinde traverten ocakları işletilmektedir. Üretilen malzeme blok, moloz olarak veya fabrikalarda işlenerek ebatlı honlu - cilalı traverten gibi mamuller halinde iç piyasada kullanılmakta veya büyük oranda yurtdışına ihraç edilmektedir

Traverten eski zamanlardan günümüze en çok iç mekân ve dış mekân inşaat malzemesi olarak kullanılmıştır. Eski zamanlarda en çok Romalılar traverteni amfi tiyatrolarının, tapınaklarının, hamamlarının ve anıtlarının inşasında kullanmışlardır. Travertenin antik görünümü sayesinde bugünde pek çok mimar, iç ve dış mekân uygulamalarında tercih etmektedir. Başlıca kullanım alanlarına örnek olarak; duvar kaplamaları, havuz zemin döşeme ve merdivenleri, bahçe avlularında, banyo ve duşlarda, lavabolarda, madalyonlarda, şömine ve zemin döşemelerinde kullanılmaktadır.